search
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Zwierzę liturgiczne (2025)


 

 

 

 

Fundacja Dominikański Ośrodek Liturgiczny dąży do tego, by wszyscy mogli świadomie uczestniczyć w pięknej liturgii. Organizuje warsztaty, rekolekcje i katechezy, wydaje książki i nagrania muzyczne oraz tworzy wiele innych dzieł...

www.liturgia.dominikanie.pl

Dziwne zwierzę z tego człowieka: od początku swojej historii nie tylko je, ale ucztuje; nie tylko pracuje, ale też tworzy sztukę; nie tylko wreszcie zadowala się tym, co ma przed oczami, ale przez rzeczywistości widzialne szuka kontaktu z niewidzialnym, ponadczasowym, absolutnym…
Dlaczego tacy jesteśmy, celebrujący, liturgiczni? I jak ten naturalny potencjał realizuje się w odpowiedzi człowieka na chrześcijańskie Objawienie?
 
A skąd paw w logo?
Dla starożytnych Greków ten piękny ptak był symbolem nieśmiertelności. Pierwsi chrześcijanie przejęli tę intuicję – stąd pawie zdobiące chrześcijańskie sarkofagi w katakumbach – ale wzbogacili ją o treść eucharystyczną. Na wielu mozaikach możemy znaleźć wizerunki pawia jedzącego owoce winnego grona lub pijącego z naczynia, co obrazuje chrześcijanina karmiącego się pokarmem dającym życie wieczne. Z kolei bogate kolory ogona tego ptaka mogą symbolizować kosmos – niebiosa, słońce, księżyc i gwiazdy. Dla nas, autorów podcastu, paw stał się idealnym symbolem liturgicznego zwierzęcia, czyli chrześcijanina, który z bogactwa liturgicznej tradycji Kościoła smakuje pokarm nieśmiertelności.

  

#01 – Orate fratres #037
Credo nicejsko-konstantynopolitańskie czy może Skład Apostolski? Modlitwa wiernych czytana czy improwizowana? O czym są te tajemnicze modlitwy, które celebrans recytuje po cichu podczas przygotowania darów? I o co chodzi z „bielizną kielichową”? Ach, i jeszcze o słynnej tacy. To wszystko w kolejnym odcinku naszego „spaceru” przez obrzędy Mszy świętej.
 
#02 – Godne to i sprawiedliwe [ZL #038] 
Obrzędy towarzyszące przygotowaniu darów są tak ciekawe, że przyglądamy się im już drugi odcinek naszego „spaceru przez Mszę”! Czy znacie modlitwę Azariasza? Albo czy wiecie, co w tym momencie Mszy warto śpiewać? Wyruszamy też dzisiaj, wznosząc „w górę serca”, w stronę prefacji - co jest „godne i sprawiedliwe”!
 
#03 – Serce Eucharystii [ZL #039]
Niebo się otwiera, anioły się zlatują… W dzisiejszym odcinku wchodzimy głęboko, bo aż do serca Eucharystii. Czym jest modlitwa eucharystyczna? Dlaczego jest jej kilka wersji? Czy jest w niej miejsce na improwizację? I wreszcie: jak się nią lepiej modlić?
 
#04 – Dwójka, trójka, a może kanon? [ZL #040]
Jak „smakują” różne modlitwy eucharystyczne? Opowiadamy dzisiaj o historii, podobieństwach i różnicach między współczesnymi modlitwami eucharystycznymi rytu rzymskiego, zachęcamy do hojniejszego korzystania z modlitw dłuższych niż II ME i zastanawiamy się, czy dzieci rzeczywiście potrzebują specjalnej ME na msze ze swoim udziałem.
 
#05 – Już prawie Komunia [ZL #041] 
Modlitwa Pańska, obrzęd pokoju, łamanie chleba. Słowo po słowie, gest po geście zbliżamy się do Komunii, i z każdego tego elementu liturgii chcemy „wycisnąć” jak najwięcej: dlaczego odmawiamy Ojcze nasz na Mszy? Jaka jest historia znaku pokoju i jak mamy go przekazywać? I skąd przyjechał do Rzymu Baranek Boży?
 
#06 – Ite missa est [ZL #042]
Jakie są tajemnicze słowa, które szepcze celebrans przed ukazaniem Hostii ludowi? Czy przyjęcie Komunii może być dla każdego wiernego jak mała uroczystość Bożego Ciała? Dlaczego najczęściej w Polsce nie wszyscy przyjmują Krew Pańską? Czy ogłoszenia muszą być takie długie? I co tak naprawdę znaczy „ite, Missa est”? 
 
#07 – Jak przeżyć Triduum? Rozmowa z Tomaszem Grabowskim OP [ZL #043] 
Słyszeliście o zegarze Męki Pańskiej? A może Was też irytuje hałaśliwe święcenie „koszyczków”, rozrywające głęboką ciszę Wielkiej Soboty? I jak pełniej zrozumieć bogactwo obrzędów i symboli Triduum? O tym wszystkim, jak również o książce Triduum Paschalne. Przewodnik rozmawiamy dzisiaj z o. Tomaszem Grabowskim OP, teologiem liturgii i prezesem Wydawnictwa W drodze.
 
#08 – Wielkanoc u mnichów. Rozmowa z o. Karolem Cetwińskim OSB [ZL #044] 
Co robią mnisi w święta? Modlą się więcej niż zwykle, to oczywiste. Ale jak? Dzisiaj Tereza wypytuje o liturgiczne praktyki Triduum Paschalnego kantora opactwa benedyktynów w Tyńcu, o. Karola Cetwińskiego OSB, oraz... Łukasza, który pokazuje, że dominikanie - choć nie są mnichami - w swoich zakonnych tradycjach zachowali wiele niezwykłych zwyczajów. Może niektóre z tych klasztornych praktyk pomogą także Wam w owocnym przeżywaniu świąt paschalnych?
 
#09 – Kapłan, Ołtarz i Baranek ofiarny: o wielkanocnych prefacjach [ZL #045] 
Ile teologicznych aluzji i odniesień można zmieścić w trzech krótkich zdaniach? Zobaczcie sami! W dzisiejszym odcinku Lidka, Tereza i Łukasz eksplorują dla Was skarbnice prefacji wielkanocnych.
 
#10 – Zwierzę uwielbieniowe ? Rozmowa z Irminą Śliwińską [ZL #046]
Czy da się jednocześnie być Zwierzęciem Liturgicznym i Uwielbieniowym? O tym, o bogactwie Kościoła w różnych typach formacji oraz o wpływie Mszy św. na codzienność w rozmowie z Lidką opowiada Irmina Śliwińska - żona Marcina, reżyserka, absolwentka teologii i organizatorka „Chwała Mu”.