Fundacja Dominikański Ośrodek Liturgiczny dąży do tego, by wszyscy mogli świadomie uczestniczyć w pięknej liturgii. Organizuje warsztaty, rekolekcje i katechezy, wydaje książki i nagrania muzyczne oraz tworzy wiele innych dzieł...
Dziwne zwierzę z tego człowieka: od początku swojej historii nie tylko je, ale ucztuje; nie tylko pracuje, ale też tworzy sztukę; nie tylko wreszcie zadowala się tym, co ma przed oczami, ale przez rzeczywistości widzialne szuka kontaktu z niewidzialnym, ponadczasowym, absolutnym…
Dlaczego tacy jesteśmy, celebrujący, liturgiczni? I jak ten naturalny potencjał realizuje się w odpowiedzi człowieka na chrześcijańskie Objawienie?
Takie fundamentalne tematy to tylko początek naszej podcastowej podróży. Potem damy się wciągnąć w mnóstwo konkretnych, szczegółowych pytań o to, jak wiara kształtowana jest przez liturgię i o to, jak dzisiaj odnaleźć się w przebogatym świecie katolickich tradycji. My, czyli dość niecodzienne trio: ksiądz, zakonnica i studentka zarządzania międzynarodowego, a konkretnie Łukasz Miśko – duszpasterz i prezes Fundacji Dominikański Ośrodek Liturgiczny, Tereza Huspekova – siostra ze Zgromadzenia Sióstr Świętej Jadwigi i doktor teologii fundamentalnej, oraz Lidia Majda – szefowa dominikańskiego duszpasterstwa akademickiego Beczka.
# 1 - Gitara i gotyk? Sobór o muzyce i architekturze
Czy w muzyce liturgicznej są style lepsze i gorsze? Czy kształt bogato zdobionego barokowego kielicha jest bardziej „godny” niż elegancka prostota współczesnych kościelnych dizajnów? Dzisiaj komentujemy fragmenty konstytucji „Sacrosanctum Concilium” poświęcone muzyce w liturgii oraz architekturze i sprzętom sakralnym.
0:56 Czy liturgia potrzebuje muzyki?
6:08 Czy każdy instrument pasuje do liturgii?
16:57 O śpiewie gregoriańskim
25:32 Gotyk czy barok? Architektura i sztuka sakralna
33:05 Mamy dla Was specjalne zaproszenie
# 2 – Q&A z ks. dr. hab. Dominikiem Ostrowskim
Na zakończenie serii rozmów o konstytucji Sacrosanctum Concilium Soboru Watykańskiego II - dokumentu nakreślającego wizję odnowy życia liturgicznego w Kościele - zapraszamy Was na rozmowę live z ks. dr. hab. Dominikiem Ostrowskim, liturgistą. Ks. Ostrowski jest absolwentem Papieskiego Instytutu Liturgicznego św. Anzelma w Rzymie, prorektorem Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu i konsultorem Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów Konferencji Episkopatu Polski. Przygotujcie mnóstwo pytań!
# 3 – Zwierzę samo w domu
A gdyby tak nie było całej „magii Świąt”: światełek, choinek, muzyki? Czym jest Boże Narodzenie samo w sobie? Jak je świętowano, zanim stało się znanym nam dzisiaj zimowym festiwalem? I czy można pomylić żłobek z… grobem? Ikonę, o której mowa w treści nagrania, zobaczysz tutaj:
https://liturgia.dominikanie.pl/wp-content/uploads/2023/03/nativity_icon.jpg
# 4 – Kogo błogosławić?
Kogo, kiedy, kto może? I co z takiego błogosławieństwa wynika? Rozmawiamy o teologii i praktyce błogosławieństw w Kościele. Zapowiadamy nowe tematy na nowy rok, porozmawiamy także o tym, czym i po co jest błogosławieństwo, kto może błogosławić, o błogosławieństwach liturgicznych i spontanicznych.
# 5 – Tajemnicze obrzędy wtajemniczenia
Jaką drogę przechodzi dorosły, który chce zostać chrześcijaninem? Każda historia nawrócenia jest wyjątkowa, ale wspólnota Kościoła prowadzić go będzie drogą starożytnych obrzędów i znaków, i o nich właśnie dziś wam opowiadamy.
# 6 – Ubrałeś się w Chrystusa!
„Stałeś się nowym stworzeniem i przyoblekłeś się w Chrystusa… abyś włączony do ludu Bożego, wytrwał w jedności z Chrystusem Kapłanem, Prorokiem i Królem na życie wieczne”. Piękne, prawda? Zapraszamy na rozmowę o obrzędach chrztu dzieci.
# 7 – Sakrament dojrzałości?
Przygotowanie do tego sakramentu trwa najdłużej ze wszystkich sakramentalnych przygotowań, z wyjątkiem sakramentu święceń. Jaki jest sens bierzmowania i czego o jego działaniu możemy się dowiedzieć z obrzędów jego udzielania?
# 8 – Uczta… bez uczty?
Co „robić” z Eucharystią, gdy skończy się Msza? Skąd wzięła się adoracja i jak ją celebrować? Przyglądamy się kolejnej księdze obrzędów związanych z kultem Eucharystii poza Mszą św. Dowiedz się także więcej o urodzinach podcastu.
# 9 – Liturgia w konfesjonale
Czy sakrament pokuty i pojednania – spowiedź – jest liturgią? A jeśli tak, to co może to zmienić w naszym przeżywaniu tego sakramentu? I czy spowiedź zawsze jest celebrowana indywidualnie? Analizujemy dla Was księgę obrzędów pokut i pojednania.
# 10 – Ostatnie namaszczenie?
Kiedy i po co tak naprawdę „wzywamy księdza”? Czy po sakramencie namaszczenia chorych można się spodziewać fizycznego uzdrowienia, czy „tylko” duchowego umocnienia? Dzisiaj przyglądamy się temu, co o teologii sakramentu chorych mówią nam jego obrzędy.