search
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Powołani (11-20)


 

Studio Katolik
Salwatoriańskie studio multimedialne prowadzące działalność ewangelizacyjną produkując i wydając wszelkiego rodzaju materiały audiowizualne. Zapraszamy na nasze strony: www.katolik.tv, www.katolik.pl, www.katoflix.pl

Autor:
Czyta:
Czas trwania:
8 godz 57 min
Wydawca:

Rozmawiamy o sprawach czasem bardzo ważnych, a nieraz całkiem przyziemnych. Rozmowy prowadzi kleryk Damian Kokocha SDS. 

 

Spis tematów:

 

#11 Gotowała papieżowi i była pierwszą zakonnicą, która miała program kulinarny w TV – s. Aniela Garecka SDS
Wyjątkowy odcinek, wyjątkowy gość. Pierwszy raz rozmowę na kanale Powołani można nie tylko posłuchać, ale także obejrzeć na YouTube. Moim gościem była świetnie znana s. Aniela Garecka, salwatorianka. Moja rozmówczyni dzieli się bardzo ciekawą historią swojego powołania, które zaczęło się od snu! Siostra opowiada o tym jak w latach 70 gotowała bł. Hannie Chrzanowskiej i św. Janowi Pawłowi II. Usłyszymy także o tym jak powstawał program telewizyjny Anielska Kuchnia, jak powstają jej książki oraz o tym jak kiedyś wyglądało nasze seminarium, a jak jest dzisiaj. Zapraszam do odsłuchu!
 
#12 Bp Karol Kulczycki SDS – salwatorianin, który został pierwszym polskim biskupem w Australii
Tym razem rozmawiałem ze współbratem, który jest biskupem w Australii. Bp Karol opowiadał o drodze swojego powołania, która nie była wcale oczywista. Rozmawialiśmy o tym jak wygląda posługa księży w Australii, jakie są tam zwyczaje, realia. Bp Karol podzielił się także tym, jak wygląda proces nominacji na biskupa. Nie zabrakło też wspomnień związanych z nowicjatem, seminarium, pracą w Salwatoriańskim Ośrodku Powołań. Bp Karol opowiedział również o swojej pasji, którą jest… informatyka! 
 
#13 Wszystkich najbardziej dziwi to, że siostry zakonne są normalne – opowiada s. Daria Tyborska CSFB
Tym razem mogłem rozmawiać z siostrą Darią Tyborską, która jest betanką. Było mi bardzo miło porozmawiać z tak wspaniałym człowiekiem. Ta wyjątkowa osoba opowiada mi o tym jak wygląda życie siostry zakonnej, jaki jest charyzmat jej zgromadzenia, o tym, w jaki sposób można głosić Pana Boga, co jest najtrudniejsze w byciu zakonnicą. Zapraszam do odsłuchu! A poza tym, mam nadzieję, że to nie ostatnia nasza rozmowa!
Polecamy zajrzeć na stronę sióstr betanek https://betanki.pl i na kanał YT https://www.youtube.com/c/SiostryBetanki
  
#14 Będąc w seminarium założył grupę dla dzieci. Odwaga czy głupota? – kl. Michał Góralewicz SDS
Dzisiejszy rozmówca jest moim współbratem, klerykiem 2 roku. Jego życie sprzed seminarium to Wolontariat Misyjny Salwator, harcerstwo, praca z dziećmi. Rok temu założył grupę dla dzieci Ad Astra, gdzie wraz ze współbraćmi z seminarium organizuje co tydzień spotkania, na których uczestnicy mogą świetnie się bawić, ale także poznać historię różnych świętych, rozwinąć swoją wiarę. W rozmowie możecie także usłyszeć jak rozmawiamy o naszym życiu w Bagnie, oraz o tym jak ono się zmieniło w ostatnim czasie. Na koniec poruszamy bardzo poważne tematy, związane z cierpieniem i umieraniem człowieka. Zapraszam do odsłuchu rozmowy z Michałem Góralewiczem SDS.
  
#15 Rozmowa z Sanah i Dawidem Podsiadło?
Nie jest to typowe Q&A, bo zrobiliśmy to w formie rozmowy, którą poprowadził… To jest niespodzianka! Pytań było całkiem sporo, a przy okazji rozmowy dobrze się bawiliśmy i na planie panowała świetna atmosfera. Odpowiadam na pytania czasem abstrakcyjne, a innym razem całkiem przyziemne. Wraz z nową ekipą podcastu „Powołani” zapraszamy do odsłuchu!
  
#16 Jak rozeznać swoje powołanie? – Rozmowa z ks. Łukaszem Aniołem SDS
Wraz z duszpasterzem Salwatoriańskiego Ośrodka Powołań, ks. Łukaszem, szukamy odpowiedzi na pytanie jak rozeznać swoje powołanie? Co więcej, znajdujemy pewne podpowiedzi, które mogą pomóc je rozeznać. Poza tym dowiadujemy się różnych faktów z życia księdza Łukasza. Może usłyszeć między innymi o jego drodze powołania, o tym jak posługiwał w Ruchu Młodzieży Salwatoriańskiej i Salwatoriańskim Ośrodku Powołań, organizacji Salwatoriańskiego Forum Młodych, a także o tym, że największą przeszkodą do święceń w jego przypadku miał być brak kryzysów podczas pobytu w seminarium. Było to naprawdę fajne spotkanie, jak to bywa w naszym podcaście było i poważnie i śmiesznie, może nie jednocześnie, ale odnajdziecie w tej rozmowie różne momenty.
  
#17 Jak wygląda niewolnictwo w XXI wieku? – opowiada siostra Krzysztofa Kujawska
Na tę rozmowę czekałem ponad rok. W końcu się udało! Tym razem rozmawiam z osobą, z którą miałem przyjemność podejmować różne posługi. Siostra Krzysztofa jest zakonnicą ze zgromadzenia sióstr Pasterek od Opatrzności Bożej. Obecnie pracuje na dworcu w Stacji Dialog, pierwszej chrześcijańskiej kawiarni we Wrocławiu i opiekuje się dworcową kaplicą. Pracuje także w papieskim stowarzyszeniu Pomoc Kościołowi w Potrzebie, która pomaga cierpiącemu, ubogiemu i prześladowanemu Kościołowi. W przeszłości uczyła w szkole, a także pracowała w kuchni. Współpracuje także z fundacją La Strada, która zajmuje się walką z niewolnictwem i handlem ludźmi. Rozmawiamy także o tym, jak zmienił się dworzec we Wrocławiu w dniu wybuchu wojny, bo to właśnie siostra Krzysztofa była jedną z pierwszych koordynatorek organizowanej pomocy Ukrainie. Nie zabrakło także odpowiedzi na najtrudniejsze pytania: Czy kobiety można zrozumieć? Czy istnieje przyjaźń między mężczyzną a kobietą?
   
#18 Był barmanem, zaśpiewał koncert na Stadionie Narodowym. Dziś jest księdzem – Konrad Nowak SDS
Ksiądz Konrad obecnie posługuje w salwatoriańskiej parafii w Mikołowie. W rozmowie dzisiejszy gość opowiada swoją bardzo skomplikowaną drogę do kapłaństwa. Nie brakowało sensacyjnych zwrotów akcji! Można usłyszeć jak ksiądz Konrad wspomina pobyt w seminarium diecezjalnym, jak wyglądała jego praca jako barmana, o byciu członkiem zespołu Gospel Rain, o koncertach na Tauron Arenie i Stiadionie Narodowym! Poruszmy też tematy związane z przeżywaniem kapłaństwa, życia zakonnego. Dowiecie się także dlaczego ksiądz Konrad „KOCHA BYĆ SALWATORIANINEM”.
  
#19 Ślub w wieku 20 lat jest za wczesny? – opowiada Wiktor Woynarowski
Cóż… Znowu prywata! Rozmawiam z moim przyjacielem Wiktorem. W rozmowie usłyszycie o tym czym jest skrupulanctwo, dlaczego mimo wszystko warto być w Kościele. Dowiecie się jak ksiądz zdaniem: „Sam sobie z tym poradzisz” pomógł Wiktorowi wyjść z poważnego kryzysu. Mój gość opowiada również o kłóceniu się z Bogiem o swoje powołanie, o tym jak prawie został zakonnikiem, a jednak dziś jest szczęśliwym mężem. Pojawiają się też konkretne wskazówki, które mogą pomóc w odkryciu naszego powołania, które właśnie trzeba w sobie odkryć a nie „odgadnąć”, jak mówi mój gość. Choć prywata, to myślę, że mimo wszystko warta usłyszenia! Piękne świadectwo, zapraszam do odsłuchu!
   
#20 Stwierdzenie nieważności małżeństwa. O co chodzi? – wyjaśnia ks. dr Paweł Wróbel SDS
Po co jest prawo kanoniczne? Dlaczego nie ma w Kościele rozwodów? Jak wygląda praca w sądzie Kościelnym? Odpowiedzi na te i inne pytania usłyszycie w tej rozmowie. Tym razem moim gościem jest ks. Paweł Wróbel, który jest nie tylko teologiem, ale także prawnikiem. Odpowiada na moje liczne pytania związane z prawem kanonicznym, ale także opowiada o swoim powołaniu, o beatyfikacji bł. Franciszka Jordana, i o tym jak posługiwał w Bazylice Grobu Świętego w Jerozolimie. Już wkrótce kolejna część rozmowy.