search
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Powołani (1-10)


 

Studio Katolik
Salwatoriańskie studio multimedialne prowadzące działalność ewangelizacyjną produkując i wydając wszelkiego rodzaju materiały audiowizualne. Zapraszamy na nasze strony: www.katolik.tv, www.katolik.pl, www.katoflix.pl

Autor:
Czyta:
Czas trwania:
11 godz 28 min
Wydawca:

Rozmawiamy o sprawach czasem bardzo ważnych, a nieraz całkiem przyziemnych. Rozmowy prowadzi kleryk Damian Kokocha SDS. 

 

Błogosławiony Franciszek Maria od Krzyża Jordan mawiał często do swoich duchowych synów, aby Dobrą Nowinę o Jezusie i zbawieniu nieśli światu „wszelkimi możliwymi środkami”. Słowa te w sposób niezwykle kreatywny realizują salwatoriańscy klerycy. Wpadli na pomysł, aby ewangelizować... podcastami.

Odpowiedzialnym za ten projekt jest w głównej mierze kleryk Damian Kokocha SDS i dk. Paweł Janowski SDS działający we współpracy z księdzem Danielem Kowalskim SDS. Cała działalność podcastowa wiąże się z działającą w seminarium Salwatorianów Grupą Medialną Salwator, nad którą czuwa - ksiądz Łukasz Darowski SDS.

Seria podcastów nosi znamienny tytuł: „Powołani”. Po samym tytule można się zorientować o czym są te podcasty. Kleryk Damian prowadzi rozmowy z zaproszonymi gośćmi. Tematem tych dialogów jest przede wszystkim powołanie - rozmowa o tym, kto w jaki sposób Panu Bogu służy.

 

Jaka jest geneza tego pomysłu? Sam pomysłodawca i realizator podcastów - kleryk Damian Kokocha SDS - tak o tym pisze:

 

"Już przed seminarium bardzo kręciły mnie media, a szczególnie radio. Kiedyś miałem takie marzenie, aby być tym gościem co gada w radiu, ale wyszło tak, że poszedłem do zakonu. Jednak po dwóch latach okazało się, że w naszym seminarium tworzy się grupa medialna, do której od razu się zapisałem. Najpierw proste projekty, pisanie artykułów itp. Rok później padł pomysł robienia filmików na YouTube i tak znalazłem się przed kamerą. W międzyczasie coraz popularniejsze stały się Podcasty, w których się po prostu zakochałem. Rok temu pojawiło się w moim sercu nowe marzenie, stworzyć Podcast w którym rozmawiam z gośćmi. Chciałem, żeby to było zrobione dobrze, w dobrej jakości, żeby nie odstawało od tych „świeckich” projektów z górnej półki, ale żeby przede wszystkim były to rozmowy o Panu Bogu. Pół roku temu, zacząłem realizować to marzenie i chyba właśnie dzięki Bogu i pomocy współbraci zaczyna się ono realizować. Niesamowite jest to, że kiedy poświęcamy się Panu Bogu, oddajemy mu coś od siebie, on nam to potrafi rozmnożyć i oddać za jakiś czas. To trochę jak z tym ewangelicznym talentem, który trzeba zainwestować, czyli oddać Panu Bogu, a nie zakopać pod ziemię."

  

#1. Rapowanie w zakonie? Filip Budai SDS pokazuje, że to możliwe!

Pierwszy gość naszego podcastu Powołani to kl. Filip Budai SDS, salwatorianin, który pochodzi z Ukrainy i oprócz bycia zakonnikiem jest także raperem. Rozmawiamy o Polsce, Ukrainie, ludziach, drodze do odkrycia powołania, życiu w zakonie, o realizacji swoich pasji i spełnianiu marzeń… 
  
#2. Czy katecheza w szkole ma jakiś sens? Rozmowa z ks. Jurkiem Lazarkiem SDS

Moim drugim rozmówcą jest ks. Jurek Lazarek SDS. Od ponad 10 lat jest on sawatorianinem, a od zeszłego roku posługuje jako dyrektor Ruchu Młodzieży Salwatoriańskiej. W rozmowie poruszamy różne tematy: burzliwa młodość, nawrócenie, droga do odkrycia powołania, praca na parafii, posługa dla młodzieży, czy osób uzależnionych i wiele innych! Serdecznie zapraszam do odsłuchania rozmowy!
  
#3. „Wtedy powiedziałem Bogu, że idę ostatni raz do Kościoła…” Rozmowa z dk. Pawłem Janowskim SDS

Dla mnie była to szczególna rozmowa. Moim gościem, był tak naprawdę jeden z gospodarzy kanału Powołani – Paweł Janowski SDS. Z jednej strony za każdym razem poruszamy podobne tematy: nawrócenie, powołanie, rozeznawanie powołania itp. Po tej rozmowie po raz kolejny widzę, że pomimo takich samych tematów, treść jest zawsze zupełnie inna! Paweł jako były żołnierz i pasjonat wojskowości odniósł się także do aktualnej sytuacji na Ukrainie. Szczerze mówiąc, po zakończeniu nagrania, sam miałem ochotę jak najszybciej odsłuchać rozmowy… Mam nadzieję, że długość nagrania was nie zrazi, ale po prostu świetnie nam się rozmawiało, a i tak nie zdążyliśmy poruszyć wszystkich tematów na które chciałem z Pawłem porozmawiać.
  
#4. 25 lat na misji w Afryce. Na czym polegają misje? Opowiada br. Bogusław Koza SDS

Tym razem moim rozmówcą jest br. Bogusław Koza SDS. Brat Boguś dosyć późno rozeznał swoje powołanie, jednak okazuje się, że szybko nie zawsze znaczy lepiej! W rozmowie można usłyszeć bardzo różne, misyjne historie. Owszem, rozmowa jest długa, ale jak można streścić 25 lat pobytu na misji w Afryce?
  
#5. Ateizm. Ewolucjonizm. Wielki Wybuch. Ekologia. Einstein. Czarnobyl. Wojna na Ukrainie. WMS. – rozmowa z ks. Adamem Ziółkowskim SDS

Kto stworzył teorię Wielkiego Wybuchu? Czy człowiek pochodzi od małpy? Jakie elektrownie są najbardziej ekologiczne? Czy w laboratorium można stworzyć mięso? Jak wierzył Albert Einstein? Czy ksiądz może udzielać korepetycji z chemii? Co daje młodemu człowiekowi udzielanie się w Wolontariacie Misyjnym Salwator? Dlaczego polscy księża pracujący na Ukrainie nie chcą wracać do Polski? Jak wygląda wojna w rzeczywistości a nie w przekazie medialnym? Dlaczego Polska zadziwia świat? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań możemy znaleźć w tej rozmowie!
   
#6. „Z seminaryjnym zespołem Vox Nostra graliśmy na Rynku Głównym w Krakowie przed kilkutysięczną publicznością” - Ks. Maciej Szeszko SDS

Jaką karierę muzyczną można zrobić jako kleryk? Jak funkcjonowało seminarium kiedy było w nim prawie stu kleryków? Jak wygląda życie księdza w Warszawie? Jaki jest fenomen grupy Zielonej na warszawskiej pielgrzymce na Jasną Górę? Jak ksiądz może trafić do ludzi? Jak wyglądają rekolekcje on-line? Czym jest logoterapia? Jak to jest być najpierw członkiem RMS, a później zostać duszpasterzem tego apostolatu? Co przyciąga do salwatorianów? Co dzieje się w domu rekolekcyjnym To Tu? Jak nasz gość pomagał w czasie pandemi? Ksiądz Maciej daje nam odpowiedzi na te pytania!
 
#7. „Helena Kmieć była dla nas przykładem świętości” – opowiada ks. Mirosław Stanek SDS

W rozmowie możemy bliżej poznać ks. Mirka, który na co dzień jest dosyć powściągliwy. Usłyszymy o jego drodze powołania, o tym jak przeżywał nowicjat, czas seminarium. Gość przybliża nam także czym są salwatoriańskie misje, jak działa nasz Wolontariat Misyjny Salwator oraz jak powstawał. Sporą część rozmowy poświęcamy postaci Helenki Kmieć, która była naszą wolontariuszką zamordowaną podczas jednej z misji.
  
#8. „Moim powołaniem jest głoszenie Boga przez radość i śpiew” – dzieli się Nina Woynarowska.

Pada deszcz, prognozy są nieciekawe. Dzień później Nina ma na zewnątrz nagrywać z Filipem teledysk. Mówię: „Szkoda, że jutro ma padać, mieliście nagrywać…” A Nina na to: „Damian, trzeba pomodlić się do świętej Scholastyki, ona jest od pogody!”. Następnego dnia oczywiście cały dzień jest cudowna pogoda i świeci słońce… Jest to tylko jeden z wielu, zwyczajnych cudów z życia Niny. W rozmowie usłyszymy o kilku sytuacjach kiedy Pan Bóg pokazywał mojej rozmówczyni, że faktycznie jest Bogiem żywym i działa!
   
#9. O małżeństwach, o inicjatywie Tak na Serio, o Centrum Formacji Duchowej, o byciu przełożonym w seminarium… Ks. Maciej Dalibor SDS

Zamieniamy się rolami! Kiedyś ks. Maciej zapraszał mnie na rozmowy, kiedy był moim przełożonym, teraz ja go zaprosiłem i to ja zadawałem pytania, i to on był moim gościem. Niezwykła rozmowa. Dużo ciekawej treści, sporo ważnych tematów, mocne wyznania. Zapraszam do odsłuchu!
  
#10. Dlaczego 16-letni chłopak zostaje organistą? – Opowiada Szymon Kokocha.

Kolejny odcinek z powołanym, który jest osobą świecką. Jest to nietypowy odcinek, bo rozmawiam w nim z moim bratem... Szymon opowiada o tym jak zaczęła się jego przygoda z wiarą, o tym jak przeżywa swoją wiarę, jak się nią dzieli. Dowiemy się również o tym jak to się stało, że Szymon został etatowym organistą będąc jednocześnie uczniem liceum. Pierwsza rozmowa nagrywana poza Bagnem, ale jakoś daliśmy radę!